Je současná minimální mzda dostatečná?

Kdo chodí do zaměstnání, chce za svou práci dostat odměnu v podobě peněz. Je to jen pochopitelné, právě kvůli tomu tam přece chodí. Právě peníze totiž může následně vyměnit za cokoliv, co potřebuje.

To vše samozřejmě zní dobře. Avšak k tomu, aby tento systém fungoval, je zároveň potřeba, aby částka, kterou si zaměstnanec vydělá, byla dostatečně vysoká na to, aby si za ni mohl koupit skutečně vše, co k životu potřebuje, a nijak nestrádal.

penize7

Na druhou stranu je pravdou, že zaměstnavatelé naopak chtějí platit co nejméně. Přeci jen, tyto peníze jdou z jejich zisku. A ten chtějí mít co největší.

Faktem také je, že různá povolání jsou hodnocena různě. Například člověk na manažerské pozici si vydělá podstatně více, než popelář. Avšak i popelář by měl mít takovou výplatu, aby z ní mohl bez větších problémů žít.

Z tohoto důvodu byla stanovena minimální mzda, tedy nejmenší částka, kterou může zaměstnavatel svému zaměstnanci vyplatit, bez ohledu na práci, kterou vykonává. Tím by se mělo zajistit, že i ten nejposlednější pracovník v továrně bude moci relativně slušně žít.

penize8

K tomu je ovšem třeba, aby tato částka byla dostatečně vysoká. Samozřejmě by neměla umožňovat luxusní život, avšak mělo by být možné z ní vyjít, pokud se trochu uskromníme. Takový je alespoň plán. Jaká je však realita?

Ta bohužel poněkud zaostává. Problém je v tom, že ceny všech produktů i služeb, stejně jako energií, rostou, především díky inflaci. Aby byl tento růst reflektován, je potřeba, aby byla výše minimální mzdy pravidelně zvyšována, a to ve stejném poměru, v jakém rostou ceny. Tak by se mělo zajistit, že si můžeme koupit stále stejné množství zboží.

Faktem však je, že výše minimální mzdy není upravována tak často, jak by bylo potřeba. V důsledku toho musí mít lidé někdy dvě zaměstnání. A to rozhodně není ideální situace.