Čínské úvěrové šílenství
Přirovnání „spořivý jako Číňan“ v poslední době ztrácí na své trefnosti. V minulosti jsem se často pozastavoval nad tím jak z třetinovým příjmem, byly schopni ještě téměř třicet procent svého výdělku ukládat na horší časy. Pokud v Číně střední třída něco slavila, obvykle volila menü „rýže z rýží“. Od konce finanční krize se, ale situace diametrálně změnila. A dnešní Číňané mají čím dál tím větší zkušeností z životem na dluh. Stávající vyhlídky jsou přitom alarmující. Hypotéční „boom“ totiž může vyrůst do všepožírající bestie.
Vše začalo v průběhu světové finanční krize, politiky v Číně vyděsila možnost snížení poptávky ze zahraniční, což by vedlo k zpomalení ekonomického růstu. A to je vedlo k investicím do výstavby a ekonomiky. Tento trend pochopitelně neunikl pozornosti běžné populace. V případě, že si může na investice půjčovat stát, proč by si nemohla vzít půjčku i soukromá osoba?
Dle analytiků z Deutsche Bank se v posledních měsících zadlužování domácnosti rapidně zrychlilo. V případě spotřebitelských půjček se dá mezi Číňany hovořit o „úvěrovém šílenství“. Což oproti minulým rokům znamená navyšování dluhu spíše v soukromém než ve firemním sektoru. U krátkodobých spotřebitelských půjček je meziroční nárůst takřka čtyřicetiprocentní. O proti tomu firemní půjčky v celkovém obsahu dlouhodobě klesají. Před deseti léty tvořili přibližně 66 procent, dnes už je to jen 45 procent.
Pořádný poprask je hlavně v oblasti hypoték, ceny nemovitostí prudce stoupají zejména v městské zástavbě. Ale finanční situace mnoha Číňanů není uspokojivá, aby na vlastní bydlení vůbec mohli dosáhnout. Realitní bublinu přiživují převážně členové bohatší populace, která skupuje nemovitosti jako investici do budoucna.
Spotřebitelské půjčky jdou ruku v ruce s nárůstem technologií. Pro platby se v Čínských městech hojně používá smartphone a různé aplikace. Což v předešlých třech letech bylo ještě tabu a běžně se platilo na dřevo.