Skákání na trampolíně je efektivnější, než běh
Netradiční pohyb. Tak by se dalo nazvat skákání na tomto fantastickém vynálezu. Ve skutečnosti trampolínám předcházel objev dopadové plochy, která umožňovala záchranu osob z hořícího objektu. Hasiči již v roce 1887 poprvé vyzkoušeli skákací záchrannou síť, jejíž vlastnosti se tak trochu trampolíně podobaly.
Prvními skutečnými konstruktéry tělocvičného nářadí z pevné vyztužené tkaniny byli pánové Griswold a Nissen v roce 1942, kdy se započalo dokonce se sériovou výrobou. Od té doby se jich ve světě vyrobily miliardy kusů, dnes se jako dopadová plocha používá speciální polypropylenová pružná vrstva uchycená na okrajích kruhové konstrukce soustavou ocelových pružin.
Aerobní cvičení
Mnoho rodin s dětmi si toto nářadí pořizuje, aby svým ratolestem umožnily dokonalé vyřádění a radost z pohybu. Jen málo dospělých lidí se skutečně odváže a pravidelně se pouští do shazování nadbytečných kil, posilování svalstva a zvyšování tělesné kondice. A je to škoda, většina z nás si totiž vůbec uvědomuje, jak úžasné nářadí vlastně doma má .
Především je nutno vyzdvihnout přednosti specifického pohybu v tzv. stavu nulové gravitace. Ten se objeví při každém výskoku na počátku návratové fáze. V tomto okamžiku dochází k maximálnímu uvolnění endorfinů a ke spontánnímu prožitku radosti, který lze přirovnat k orgasmu. Pochopitelně jde jen o zlomek sekundy a sexuální orgasmus je mnohem delší, ovšem opakovanými výskoky se vaše tělo dostane do zvláštního opojení z neobvyklého pohybu.
V podstatě stačí jen provádět výskoky o různé intenzitě, ti šikovnější mohou zařadit kotouly a salta, ale opatrně. Do pohybu zapojíte většinu svalstva včetně těch málo využívaných partií, vaše tělo se zahřeje do aerobní intenzity a tento pohyb je dokonce více bodově hodnocen, než samotný běh.
Dbejte na bezpečnost
Radost a opojení z pohybu si nenechte zkazit úrazem z nedbalosti. Samotná konstrukce musí stát na rovné, stabilní ploše. Pružiny musí být zakryty speciálním krytem z PVC a po obvodu kruhové dopadové plochy by měla být rozprostřena ochranná síť. V zápalu skákání se totiž občas stane, že se odrazíte nevhodně, a octli byste se na okraji nářadí. Krkolomný pád pak může skončit dokonce zlomeninou ruky, pánve, nebo jiným velmi těžkým zraněním. Pamatujte také na zásadu pohybovat se na trampolíně bosými chodidly. Skákání v ponožkách nebo v botách totiž způsobuje nebezpečné podkluzování.